Eerste veiling van door AI gegenereerde kunst in New York

Video: Creating music with artificial intelligence | VPRO Documentary 2024, Juli-

Anonim

Christie's in New York City wordt het eerste veilinghuis dat een kunstwerk aanbiedt dat is gemaakt met een door een computer gegenereerd algoritme.

Er is niets openlijk bizar aan Portrait of Edmond Belamy. Natuurlijk, de compositie is een beetje ongebruikelijk - de foto is onvoltooid en Belamy's gelaatstrekken zijn meer vlekkerig dan gedetailleerd - maar zijn witte kraag en donkere vacht suggereren een gewone Franse geestelijke en daarom een ​​typisch onderwerp van c. 17e-eeuwse Europese portretkunst. Wat echter vreemd is, is de toeschrijving van het kunstwerk:

Image

min max? x [logD (x))] +? z [log (1 - D (G (z)))]

Hieruit blijkt dat Belamy's beeld niet door mensenhanden is gemaakt, maar door een algoritme.

'Portrait of Edmond Belamy' (2018) © Voor de hand liggend. Met dank aan Christie's

Image

Portrait of Edmond Belamy speelt zich af in een traditionele vergulde lijst en wordt naar schatting verkocht voor tussen de $ 7.000 en $ 10.000 op de aanstaande Prints & Multiples-verkoop van Christie in New York City (23-25 ​​oktober 2018), waar het het allereerste computergegenereerde kunstwerk zal zijn gepresenteerd op een veiling.

Het in Parijs gevestigde collectief Obresent, bestaande uit Hugo Caselles-Dupré, Pierre Fautrel en Gauthier Vernier, staat achter de weergave. Met behulp van een programma dat ze het Generative Adversarial Network (GAN) noemen, kan het trio door het complexe navigeren en, zo blijkt, een verrassend delicate interface tussen kunst en kunstmatige intelligentie (AI).

"Deze nieuwe technologie stelt ons in staat te experimenteren met het idee van creativiteit voor een machine, en de parallel met de rol van de kunstenaar in het creatieproces", aldus Caselles-Dupré in een verklaring. "De aanpak nodigt de toeschouwer uit om de overeenkomsten en verschillen tussen de mechanica in het menselijk brein, zoals het creatieve proces, en die van een algoritme te overwegen en te evalueren."

De 11 door de computer gegenereerde portretten van de familie Belamy © Duidelijk

Image

De fictieve Edmond Belamy is de nieuwste toevoeging aan de reeks van 11 portretten van Obresent met de titel La Famille de Belamy. (De naam verwijst naar de GAN-uitvinder Ian Goodfellow, wiens achternaam ruwweg vertaald wordt naar Belamy in het Frans.) Om de Belamy-familie te creëren, gebruikte Obvisible een tweedelig algoritme dat bestond uit wat ze de Generator en de Discriminator noemden. Ten eerste heeft de Generator nieuwe afbeeldingen gemaakt op basis van 15.000 portretten die het Obtain-team eraan heeft toegevoegd. De discriminator selecteerde vervolgens de meest geloofwaardige output van de generator.

De resultaten hebben griezelig mensachtige portretten opgeleverd in afwezigheid van een menselijke kunstenaar of echte menselijke oppas. Wat echter ontbreekt, is de menselijke intentie - het verlangen en de emotie die een kunstwerk betekenis geeft.

"De machine wil zeker geen emoties op de foto zetten", beaamt Caselles-Dupré. "En wat onderzoek betreft, het idee dat een robot een ervaring in de open wereld heeft en deze gebruikt om iets nieuws te maken - dat is voorlopig pure sciencefiction."

Madame de Belamy, 'moeder' van Edmond Belamy © Voor de hand liggend

Image

Het griezelige vermogen van het algoritme om iets te creëren dat (althans visueel) onzichtbaar is voor een menselijke creatie, heeft Christie's ertoe aangezet om een ​​discussie te voeren over de plaats van AI in de kunst, met de vraag hoe het de perceptie en interpretaties van kunst van mensen zal veranderen, en of het wel of niet zou moeten geïntegreerd worden in de toekomst van de industrie.

Volgens Christie's, als het portret wordt verkocht, zal de opbrengst het onderzoek van Obresent financieren en een uitgebreidere training voor hun algoritme financieren.

Populair voor 24 uur